Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

Proč se ocitl člun před Generálním štábem? Čekají vojáci vysokou vodu?

Proč se ocitl člun před Generálním štábem? Čekají vojáci vysokou vodu?

Čeští geografové a hydrometeorologové patří v aliančních zemích k těm nejlepším. Dozvíte se to před budovou Generálního štábu AČR na Vítězném náměstí v Praze, kde byla otevřena výstava 100 let vojenské geografie a  hydrometeorologie.

Čeká se vysoká voda před Generální štábem
23. září 2018 - 10:40

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...

Vozidlo připravené na měření kvality ovzduší

Na deseti oboustranných tabulích umístěných před budovou Generálního štábu Armády ČR byly k prohlédnutí prezentace významné vojenské specializace

Na tomto panelu je uvedeno, kam je v Armádě ČR služba hydrometerologů a geografů zařazena

Topografická služba byla v Československu založena před sto lety v listopadu 1918


"Toto výročí spojené se vznikem samostatného Československa v roce 1918 představuje jeden z nejvýznamnějších milníků soudobé historie hydrometeorologického a geografického zabezpečení. Vojenská povětrnostní služba, jak se dříve naše odbornost nazývala, se před sto lety řadila k významným armádním složkám po boku československého leteckého sboru,“ uvedl při zahájení shromáždění náčelník hydrometeorologické služby plukovník Jan Círek.

Dodal, že naši specialisté jsou v současnosti významnou posilou řady zahraničních misí, například jsou součástí pravidelných turnusů v rámci mise v Afghánistánu.V rámci doprovodného programu před budovou Generálního štábu AČR si návštěvníci po celý den mohli prohlédnout vystavenou mobilní soupravu hydrometeorologického zabezpečení BLESK a přemístitelný prostředek hydrometeorologického zabezpečení OBLAK. Tuto techniku geografové a hydrometeorologové používají při své každodenní činnosti i v zahraničních operacích. Nechyběl ani stánek civilního partnera, tedy Českého hydrometeorologického ústavu.

Expozici ke sto letům vojenské geografie a hydrometeorologie zahájil také generálmajor Jaroslav Kocián.

Generál Kocián ve svém projevu připomněl zejména hlavní historické mezníky, které ovlivnily činnost armádních geografů a hydrometeorologů.

"Dnes je naše geografická a hydrometeorologická služba právem vysoce hodnocena Aliancí za vysoce přidanou hodnotu při spolupráci s koaličními partnery. Od spojenců je vždy příjemné slyšet tato slova chvály," řekl generálmajor Kocián.

(ps, armi.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.5
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
951.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
905.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS CR
13960
O2 C.R.
248.5
UNIPETROL
382.5
VIG
650