Svátek má: Radek

Politika

Velikost textu:

Kdyby bylo tolik věřitelů jako je dlužníků, tak takový zákon tady není

Kdyby bylo tolik věřitelů jako je dlužníků, tak takový zákon tady není

Projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů vzbudil třetí březnové úterý velký zájem poslanců. Mezi diskutujícími byl i Pavel Blažek.

Poslance Pavla Blažka poslouchá ministr Richard Brabec
21. března 2018 - 08:22

"Máme s panem ministrem... on to vždycky někde řekl, taková témata, která se nám neustále opakují, jako jsou olomoučtí státní zástupci anebo třeba insolvence. Já bych tady mohl mluvit stejně jako v minulém období o tomto tématu hrozně dlouho, ale proto, že mi je líto dnes, jak pana ministra, tak vás ostatních, tak se omezím na řeči některých jenom opravdu základních tezí," zahájil řeč poslanec Pavel Blažek.

"No, tak ta první. Když poslouchám tu debatu, tak mě hlavně zaujalo to číslo, kolik těch lidí je, těch dlužníků. Kolegyně Valachová říkala skoro milion, pak tady padaly stovky tisíc, 850 tisíc. No, a já prostě podezírám odjakživa, když přicházejí tyto docela radikální návrhy ty, kdo je předkládají, že si za slovo dlužník musíme dát jiné slovo, a to je volič. To je obrovské množství lidí, kteří se dozví, jak se o ně vláda, nebo různé politické strany chtějí postarat a předpokládá se, že budou těmito lidmi samozřejmě voleni. Kdyby bylo tolik věřitelů jako je dlužníků, tak takový zákon tady nikdy nebyl a já jsem přesvědčen, a už to říkám poněkolikáté v této Sněmovně, že mám pravdu, byť samozřejmě dokázat to nemohu, ale myslím, že to tak je," řekl vážně bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek."Ten druhý okruh těch problémů je, tady bych asi odcitoval Haškova Švejka: "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují." Ale já nebudu asociální teď, já nebudu říkat, že všichni dlužníci hodují. To bych asi také neměl pravdu. Ale řeknu to jinak. Když poslouchám, kolik poslanců a vlastně vláda chtějí tak strašně pomáhat, tak to ten výrok budu parafrázovat. To se nám to pomáhá, když to jiní zaplatí. To znamená, věřitelé. Tady vystupuje obrovské množství lidí, kteří říkají jak strašně chtějí pomoci těm dlužníkům, kteří se ocitli v této, řekněme, nelehké situaci. Nicméně stát nedá ani korunu. To všechno zaplatí ti věřitelé. A já poprosím, poslouchal jsem paní kolegyni Valachovou. Takový ten slovník až z Rudého Práva, že jsou to nějací ti věřitelé, že to jsou všechno nějací vydřiduši apod. To přesně takhle bylo, akorát se to používalo třeba k Wallstreetu nebo ke kapitalistům obecně, je nesprávný. Ano, samozřejmě se na trhu pohybují různé firmy, které jsou třeba nekalé a dělají to, řekněme, s nějakými podvodnými záměry. Ale ti věřitelé jsou často lidé jako my. Pronajímatelé. Nebo to jsou obce, kterým někdo dluží za svoz odpadu apod." pokračoval poslanec ODS.

"Důsledkem tohoto zákona bude, že ti, co neplatí, nebudou platit dál. A ti, co platí ten svoz odpadu v té obci, tak ho budou možná, možná, platit dál. Nicméně ponesou to na úkor těch, kteří naprosto klidně platit nebudou, a my si nemysleme, že po tomto zákonu platit budou. Bude tomu přesně naopak a možná se přidají ještě další. A ta třetí věc, kterou jsem chtěl říci. Víte, pan předseda vlády Babiš často se zmiňuje o Tomáši Baťovi, proč ne. Toho je potřeba si vážit. Ale nemůžeme vidět ty konce jeho podnikání, to znamená obrovský Zlín, obrovská firma a spoustu aktivit a zaměstnanců, kterým on říká spolupracovníci. Já bych chtěl připomenout, že on když začínal, tak jeho první firma zkrachovala. A Tomáš Baťa potom po nocích pracoval proto, aby splatil ty dluhy. A ve svých pamětech napsal krásnou větu. Bankrot je věc mravního přesvědčení. Myslíte si, že pomůžeme jakékoliv morálce, když schválíme tento zákon? No, v žádném případě. Ti dlužníci mnozí, nebudou číst ten zákon dopodrobna. Oni se prostě dozvědí, že se může občas stát, že i když se zadluží, tak přijde všemocný stát, který vstoupí do těch právních vztahů, které oni uzavřeli a nějakým způsobem jim pomůže. Povede to k tomu, a to zcela nepochybně, že ta platební morálka už teď bude mnohem horší, ale nemysleme si, že to povede k tomu, že ubude těch půjček. Naopak přibudou. Protože tohle se nedá nazvat jinak, než návod k tomu, půjčovat si," prohlásil Pavel Blažek.

"A ta čtvrtá teze je. No, prosím vás, jak k tomu přijdou ti, kteří si buďto nepůjčují, ne, že jsou milionáři, ale prostě si nepůjčují z principu, protože si nekupují spoustu věcí, které nepotřebují nezbytně. Teď mám na mysli zejména spotřební zboží. Tak si nepůjčují. Anebo ti, kteří splácí. Ti si musí připadat jako idioti za to, že se chovají řádně. A tenhle zákon prostě směřuje k tomu, že národ rozdělíme na ty zodpovědné, kteří trpí a budou se dívat na ty nezodpovědné, kteří naprosto v klidu neplní své povinnosti a mají se vlastně možná stejně dobře jako oni," uzavřel rozmluvu Pavel Blažek.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: z TV)