Svátek má: Albert

Politika

Velikost textu:

„Prodavač vzduchu“ Porošenko chce referendum ke vstupu do NATO

„Prodavač vzduchu“ Porošenko chce referendum ke vstupu do NATO

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v rozhovoru pro německé noviny Berliner Morgenpost řekl, že hodlá uspořádat referendum o vstupu své země do NATO.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
2.únor 2017 - 22:04

„Před čtyřmi lety členství Ukrajiny v NATO podporovalo 16% populace, dnes – 54%. Jako prezident se řídím názory svých občanů. Uspořádám referendum o vstupu do NATO, a v případě, že Ukrajinci budou hlasovat pro, vynaložít veškeré úsilí k dosažení členství. v NATO," prohlásil Porošenko.

Kwasniewski: Ukrajina by se měla vzdát snu stát se členem NATO

Nejvyšší rada Ukrajiny v prosinci 2014 schválila zřeknutí se nezúčastněného postavení státu, a současná vojenská doktrína považuje za prioritu prohloubení spolupráce s NATO. Cílem je do roku 2020 dosáhnout plné kompatibility ukrajinské armády s vojenskou aliancí.

Kromě pozoruhodného tvrzení, že se jako prezident „řídí názorem svých občanů“ (což mu vyneslo popularitu někde u dna), vypadá Porošenko spíše jako „prodavač vzduchu“, jak ho označil jeden z ruských politiků.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dříve řekl, že pro dosažení kritéria pro vstup do aliance bude Kyjevu bude trvat dlouhou dobu. Loni na jaře, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že Ukrajina nebude moci vstoupit do EU a NATO v příštích 20-25 letech.

Odborníci také poukazují na to, že NATO nepřijímá země, které mají územní spory, a Ukrajina si činí nárok na Krym, který se stal územím Ruska po výsledcích referenda v březnu 2014.

(kou, prvnipravy.cz, morgenpost.de, foto: arch.)